Rodzaje i sposoby montażu odpływów liniowych
W obecnych czasach, kiedy coraz więcej osób stawia na minimalizm, odpływy liniowe zaczęły zyskiwać na popularności. Sprawdzają się świetnie w przypadku łazienek, w których zrezygnowano z brodzika. Odpływ liniowy nazywany jest również rynienką prysznicową lub listwą łazienkową. Umożliwia odpływ wody w kabinie prysznicowej. Do niedawna najczęściej można było spotkać je w prysznicach na basenie czy siłowni, obecnie coraz częściej widywane są w domach i mieszkaniach.
Jakie są rodzaje odpływów liniowych?
Każdy odpływ liniowy składa się z rusztu, czyli widocznej po zamontowaniu górnej części odpływu, rynny z regulowanymi nóżkami i przymocowanego do niej syfonu oraz maty zabezpieczającej. Najczęściej odpływy liniowe różnią się od siebie rozmiarami – inny odpływ liniowy sprawdzi się w ogromnym pokoju kąpielowym, inny natomiast w małej łazience z prysznicem.
Uwagę należy zwrócić na wysokość zabudowy syfonu. W zależności od grubości stropu i wyprowadzonej rury odpływowej dobieramy odpływ liniowy z odpowiednim syfonem.
Ciekawym rozwiązaniem są również odpływy slim, które charakteryzują się wyjątkową wąskością, ale niestety koniecznością głębszej zabudowy syfonu ze względu na jego wysokość. Na rynku dostępne są również odpływy liniowe ścienne i przyścienne, pierwsze z nich montuje się na samym dole ściany, drugie na podłodze przy ścianie. W niektórych przypadkach zastosowanie tego rodzaju odpływu daje lepszy efekt wizualny. Maskownice odpływu liniowego mają różne wykończenia, mogą być ze stali nierdzewnej szczotkowanej lub połyskującej, ruszt może być malowany na czarny kolor lub biały, ale też może być w kolorze miedzi, mosiądzu lub złota, a także wykończony w szkle czarnym, białym lub ze stali ze wzorem.
W jaki sposób przebiega montaż odpływu liniowego?
Pierwszym krokiem podczas montażu odpływu liniowego jest ocena oraz sprawdzenie rodzaju podłogi w łazience. To, jaki rodzaj podłoża znajduje się w tym pomieszczeniu, definiuje sposób montażu podejścia kanalizacyjnego. W przypadku montażu w domu jednorodzinnym w podłodze na gruncie wykonuje się ustawienie podejścia kanalizacyjnego, a następnie betonuje się podłogę i montuje się syfon. Ostatnim krokiem jest wylewka. Jeżeli podejście ma być zamontowane w stropie gęstożebrowym, powinno zostać wykonane już podczas budowy. Jeżeli strop jest zbyt cienki, podejście powinno być wykonane pod stropem i odpowiednio zamaskowane.
Następnym etapem jest rzeczywisty montaż odpływu liniowego. Bardzo ważne jest, aby odpływ znajdował się powyżej miejsca podłączenia przyłącza kanalizacyjnego. Dzięki temu woda będzie swobodnie odpływać z kabiny prysznicowej. Metodę montażu należy dobrać w zależności od miejsca, w którym ma zostać zamontowany odpływ. Warto zamontować go pod panelem prysznicowym lub deszczownicą.